18
Oca

Alçak Tavanlı Mekanlar İçin Dekorasyon Önerileri

Her dairenin kat yüksekliği ne yazık ki yüksek  Bazen bi ortama girdiğinizde o mekanın basık, boğucu olduğunu düşünebilirsiniz. Bunun en büyük etkeni ortamla ve birbiriyle uyuşmayan aksesuar kullanılmasıdır. Çözümü basit ancak detaylarda gizlidir.

Bu durum özellikle alçak tavanlı mekanlarda daha sık yaşanmaktadır. Zaten ferah ve yüksek tavanlı dairelerde her türlü aksesuar kullanılıp diğer öğelerle kolaylıkla bütünleştirilebilmektedir.

 Dilerseniz kağıdınızı ve kaleminizi yanınıza alın vereceğimiz küçük detaylarla evinizi ferahlatalım..

Eğer alçak tavanlı bir eviniz varsa; ilk olarak yapacağınız şey tavanda açık renk, zeminde koyu renk tercih etmelisiniz. Duvar ve tavanlar basık tavanlı mekanlarda beyaz ya da açık renkte olmalı.

Işığı yansıtarak yükseklik duygusu vermesi bakımından tavanlarda genellikle tercih edilen beyazın, parlak ve canlı tonlarda olmasına dikkat edilmelidir. Genel olarak beyazın tonları arasında yer alan, diğer renklerin kullanımında ise ışığı yansıtıcı nitelikte olan parlak tonda renkler kullanılmalıdır.

Bu açık renkleri koyu renk bir zeminle tamamlıyorsanız amacınız için daha etkili  bir sonuç elde edebilirsiniz. Renk tonlarının zeminden tavana doğru giderek açılmasına dikkat edin. Koyu tonları zemine yakın kısımlarda kullanmaya özen gösterin. Böylece yukarı doğru ferah bir görünüm yakalarsınız. Bunun sebebi ise zeminde en koyu tonu tercih ederek dikkati bu alana çekmiş olursunuz.

Dikey Yönde Desenler: Duvarlarda kullanılabilecek dikey yönde desenler yükseklik hissini oluşturmak bakımından etkili çözüm yolları arasındadır. Aynı şekilde özellikle tekli koltuk ya da sandalyelerin desenlerinde de tercih edilebilecek dikey çizgiler tavan yüksekliğini artırıcı özelliğe sahiptir.

Evinizdeki dikey elemanları kullanarak dikkati onlar üzerine çekmek iyi bir fikir olabilir.

Gelelim mobilyalarımıza açık renkli mobilyalar her zaman bulunduğu mekanı daha ferah gösterecektir. Alçak tavanlı alanlarda açık renkli ve düz hatlı mobilyalar kullanmaya özen gösterin. Fazla aksesuardan kaçının.

Alçak Mobilyaların Kullanımı: Özellikle oturma grubu yüksek tabanlı olmayan alçak mobilyaların seçilmesi, odayı daha yüksek göstermesi bakımından etkili bir çözüm yoludur. Bu sebeple mobilya seçimlerinde tabanı gösteren yüksek ayaklı mobilyaların kullanımından uzak durulmalıdır.

Dikey Görüntülerin Kullanılması: Duvarlarda kullanılacak süs eşyalarının yatay düzlemden çok dikey düzlemde konumlandırılması tavanları yüksek göstermek açısından dikkat edilmesi gereken bir konudur. Aynı şekilde mobilyaların kullanımında da yatay yönde biçimlendirilmiş mobilyalardan çok dikey yönde harekete sahip mobilyaların kullanımına özen gösterilmelidir.

Bu nedenle geniş ve tavanı yüksek bir eviniz yoksa koyu renk mobilyalardan kaçınmalısınız.

Mekanı daha geniş ve aydınlık gösteren aksesuarlar işimizi oldukça kolaylaştıracaktır. Ayna ortamı daha büyük algılatacak ve daha aydınlık olmasına yardımcı olacaktır. edilmelidir.

Büyük Aynaların Kullanımı: Oda içerisinde kullanılan büyük aynalar küçük odaları büyük göstermek yanında alçak tavanları gizlemek bakımından da etkilidir.

İpucu: Aynaları pencerenin tam karşısına yerleştirmeye özen gösterin.
Mutfakta kullanacağınız bir ada ünitesi duvar alanını boşaltarak daha havadar bir his elde etmenizi sağlayabilir.

İki renkli duvarlar kullanmak da hoş bir çözüm olabilir ancak bu örnektekini biraz daha geliştirmek mümkün.

Duvarda dikey çizgi deseni pastel tonlarda ve ışığı yansıtacak açık renkler kullanılmalıdır.

Tablolar normalden biraz daha yükseğe asılmalıdır. Çok büyük çerçeve ve tablolardan kaçınmanızı öneririz. Tavanın yüksek hissedilmesini istiyorsanız özellikle büyük ve yatayda daha uzun tablolardan kaçınmak gerekir.

Bu yüzden bu örnekteki gibi görece küçük ama irili ufaklı çerçevelerin bir arada kullanımını öneriyoruz. Küçük çerçeveler sayıca fazla olduğu için duvar yüzeyinin de daha fazla olduğu hissini doğuracaktır. Elbette araya özellikle fazlaca yerleştirilen ince uzun çerçevelerin de önemli bir etkisi olur.

Bunun dışında daha uzun ama dar çerçevelerden kompozisyonlar da yapmak mümkün, birden fazla aynı ölçüde, ince uzun çerçeve bir duvarda iyi durabilir.

Önemli detaylardan biri de Aydınlatma elemanlarıdır.

Spot ışıklar alçak tavanlı mekanlarda tasarımcıların dostudur ve sizin de öyle olmalıdır. Alçak tavanlı bir mekanda, tavandan sarkan her ne olursa olsun, odayı daha sıkışık gösterecektir. Eğer spot aydınlatma kullanmak için iş işten geçmişse, o zaman tavana monte edilen ancak sarkmayan malzemeler kullanın.

Parlayan ve duvarları yukarı doğru aydınlatan ışıklar kullanmak da tavanı daha yüksek gösterecektir.

Tavan Aydınlatması: Alçak tavanlarda sarkan avizeler yerine spot ya da led gibi gömme aydınlatmaların kullanılması önemli bir detaydır. Ayrıca daha yüksek bir yanılsamaya sebep olması bakımından yukarı ışık veren duvar aplikleri aydınlatma tasarımında tercih edilebilir.

Unutmayın Her evin güzel görünmesi için küçük ama özel detaylara ihtiyacı vardır..