Ofis Tasarımı Örnekleri

Çoğu ofis düzenlemesi; tek düze mobilyalar, ışıklar ve nötr renklerin bulunduğu, hiyerarşinin bulunduğu bir kültürü yansıtmaktadır. Bu gibi ofislerin ilham vermesi ve bireylerden ilham beklemek olanaksızdır. Ofis odaları boğucu olmamalıdır. İyi dizayn edilmiş bir ofis, yaratıcılığı ve üretkenliği arttırıcı bir şekilde ve ferahlıkta olmalıdır.

Google çalışma alanları, eğlence ve yaratıcılığa teşvik etmesi itibariyle iyi bir örnektir.

Herhangi bir ofiste gezintiye çıktığınız takdirde; ofisiçi geziler için scooterlar, kreatif lambalar, masaj koltukları, şişme koltuklar, ofis alanında gezen evcil köpeklerle karşılaşabilirsiniz. Google çalışanları birbiriyle bağlantılı odalarında bu imkanların hepsini paylaşabilmekteler. Laptoplarınızı her yerde kullanabilir, bilardo, masa tenisi, langırt gibi oyun aletleriyle eğlenceyi yanıbaşınızda bulabilirisiniz. Hatta ofislerin birinde kaydırak bile vardır.

Ofis; bir işletmeyi veya bir hizmeti yönetmek üzere organizasyonal faaliyetlerin yapıldığı alanlara denir. 3 gruba ayrılır. Bunlar: A sınıfı, B sınıfı ve C sınıfı.

Bina Sahipleri ve Yöneticileri Kuruluşu (Building Owners and Managers Association veya kısaca BOMA) gör ofis sınıflarının tanımı şöyledir:

A sınıfı ofis: En prestijli yapılar olup, bölgedeki ortalama kira bedelinin çok üzerinde değere sahiptirler. Bu sınıftaki ofislere ulaşım kolaydır ve mekanlarda yüksek kalitede mimari ve iç mimari malzemeler ve son teknoloji kullanılır.

B sınıfı ofis: Ortalama ofis kira bedeline kiralanıyor olup, hitap ettiği grup da oldukça geniştir. Bu ofisler yeterli fonksiyonlara sahip olup; mimari ve iç mimari malzemeleri bulunduğu bölge için iyidir.

C sınıfı ofis: Kullanıcıların ihtiyaçlarını bölgedeki ortalama kira bedelinin altında veren yerlerdir.